Słowo Boże to słowo miłosierdzia, to nasz pokarm i nasza inspiracja. Bóg wypowiedział siebie w Słowie Bożym i w tym Słowie zawarł też przykazanie miłości. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina: „Bóg, zstępując w swej dobroci, by objawić się ludziom, przemawia do nich ludzkimi słowami: Słowa Boże, wyrażone językami ludzkimi, upodobniły się do mowy ludzkiej, jak niegdyś Słowo Ojca Przedwiecznego, przyjąwszy słabe ciało ludzkie, upodobniło się do ludzi” (nr 101). Dobroć Boga wyraża się w tym, że daje nam swoje Słowo pełne dobroci, miłości, mądrości i miłosierdzia. Bóg dociera do człowieka ze swoim Słowem w różny sposób.
- Pismo Święte jest spotkaniem z żywym Bogiem obecnym w Słowie, w którym Kościół ciągle znajduje swój pokarm i swoja moc. To Słowo nas karmi i daje nam siłę w codziennym życiu, szczególnie w posłudze miłości. Zanim zaczniemy czytać Pismo Święte pomódlmy się do Ducha Świętego, aby otworzył nasz umysł i serce na Słowo, które Bóg przygotował dla każdego z nas. Wymaga to pewnego skupienia i oderwania się na ten czas od spraw doczesnych. Warto zaprzyjaźnić się z Biblią, by miała godne miejsce w naszym życiu i naszym domu.
- Rzeczywistość Kościoła jest też głosem Boga. Kościół to nie tylko księża i biskupi, ale to lud Boży, to niewidzialne, mistyczne Ciało Jezusa, to Duch Święty, który prowadzi. Kościół jest domem, w którym każdy ma swoje miejsce. Kościół nieustannie naucza podając prawdy do wierzenia, które przekazuje od Boga jako objawione mimo, że czasem są dla nas trudne, czy niezrozumiałe.
- Bóg przemawia do nas także przez sakramenty Kościoła, które są widzialnym znakiem niewidzialnej łaski. Sakramenty maja ważne znaczenie w życiu człowieka, gdyż pod tymi prostymi znakami możemy dostrzec niewidzialną Bożą łaskę, która dotyka, przenika, podnosi, oczyszcza dusze i zmienia nasze życie.
- Kolejną sferą przemawiania Boga do człowieka jest ludzkie cierpienie. Łatwiej o tym mówić, trudniej to przeżywać. Bóg chce nam coś powiedzieć i czegoś nauczyć. Jan Damasceński mówi o ósmy sakramencie to sakrament potrzebującego brata. Kiedy widzę płaczącego, cierpiącego, potrzebującego pomocy, mam go przyjąć do siebie tak, jakby to był kolejny święty sakrament. W tym cierpiącym człowieku Bóg jest obecny i coś do nas mówi przez niego.
- Bóg mówi do nas także przez drugiego człowieka, szczególnie przez chorych, niepełnosprawnych, starszych, samotnych. To głos o miłosierdziu i o słabości, która domaga się miłosierdzia. Bóg mówi do nas przez ludzką słabość.
Usłyszane przez nas Słowo Boże domaga się od nas odpowiedzi, aby pełnić wolę Bożą. Należy pytać o wolę Bożą, o sposób jej wypełnienia, nie tylko „czy” pełnić, ale „jak”, z jakim nastawieniem, usposobieniem, z jaką mądrością. Bóg szybko odpowiada udzielając nam Ducha, abyśmy wiedzieli, co i jak mamy robić. Aby mieć pewność prawdziwości rozeznania woli Bożej trzeba pytać Kościoła, słuchać Kościoła, czy to na modlitwie, rekolekcjach, adoracji i w ciszy, jak też przez spowiednika, czy kierownika duchowego. Ważne jest abyśmy byli w stałym kontakcie z Bogiem, pokonując wewnętrzne trudności, aby pełniąc wolę Bożą czynić to z mądrością.
Rozważanie biblijne
21 marca – Wielki Poniedziałek
Drogocenny olejek
21 marca – Wielki Poniedziałek
Drogocenny olejek
Drogocenny olejek
Jakże uroczy jest moment, gdy dom wypełnia się wonią olejku, a Maria jako pokorna służebnica jest ponownie u nóg swego Mistrza. Dla jednych jest to zapach śmiercionośny - na śmierć, dla drugich zapach ożywiający - na życie (2 Kor 2, 16). Dla tych, którzy uwierzyli, był to zapach zaiste ożywiający. Dla Judasza i arcykapłanów bez wątpienia - śmiercionośny. Stał się takim, ponieważ odrzucili Jezusa. A odrzucenie Go oznacza odrzucenie życia. Ten olejek na dzień Jego pogrzebu stanie się także dla nas ożywiający, gdy uwierzymy, że Chrystus jest naszym światłem i zbawieniem i zaprosimy Go do swego serca.