2016 marzec: Słuchaj Boga i pełnij Jego wolę

Słowo Boże to słowo miłosierdzia, to nasz pokarm i nasza inspiracja. Bóg wypowiedział siebie w Słowie Bożym i w tym Słowie zawarł też przykazanie miłości. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina: „Bóg, zstępując w swej dobroci, by objawić się ludziom, przemawia do nich ludzkimi słowami: Słowa Boże, wyrażone językami ludzkimi, upodobniły się do mowy ludzkiej, jak niegdyś Słowo Ojca Przedwiecznego, przyjąwszy słabe ciało ludzkie, upodobniło się do ludzi” (nr 101). Dobroć Boga wyraża się w tym, że daje nam swoje Słowo pełne dobroci, miłości, mądrości i miłosierdzia. Bóg dociera do człowieka ze swoim Słowem w różny sposób.

  1. Pismo Święte jest spotkaniem z żywym Bogiem obecnym w Słowie, w którym Kościół ciągle znajduje swój pokarm i swoja moc. To Słowo nas karmi i daje nam siłę w codziennym życiu, szczególnie w posłudze miłości. Zanim zaczniemy czytać Pismo Święte pomódlmy się do Ducha Świętego, aby otworzył nasz umysł i serce na Słowo, które Bóg przygotował dla każdego z nas. Wymaga to pewnego skupienia i oderwania się na ten czas od spraw doczesnych. Warto zaprzyjaźnić się z Biblią, by miała godne miejsce w naszym życiu i naszym domu.
  2. Rzeczywistość Kościoła jest też głosem Boga. Kościół to nie tylko księża i biskupi, ale to lud Boży, to niewidzialne, mistyczne Ciało Jezusa, to Duch Święty, który prowadzi. Kościół jest domem, w którym każdy ma swoje miejsce. Kościół nieustannie naucza podając prawdy do wierzenia, które przekazuje od Boga jako objawione mimo, że czasem są dla nas trudne, czy niezrozumiałe.
  3. Bóg przemawia do nas także przez sakramenty Kościoła, które są widzialnym znakiem niewidzialnej łaski. Sakramenty maja ważne znaczenie w życiu człowieka, gdyż pod tymi prostymi znakami możemy dostrzec niewidzialną Bożą łaskę, która dotyka, przenika, podnosi, oczyszcza dusze i zmienia nasze życie.
  4. Kolejną sferą przemawiania Boga do człowieka jest ludzkie cierpienie. Łatwiej o tym mówić, trudniej to przeżywać. Bóg chce nam coś powiedzieć i czegoś nauczyć. Jan Damasceński mówi o ósmy sakramencie to sakrament potrzebującego brata. Kiedy widzę płaczącego, cierpiącego, potrzebującego pomocy, mam go przyjąć do siebie tak, jakby to był kolejny święty sakrament. W tym cierpiącym człowieku Bóg jest obecny i coś do nas mówi przez niego.
  5. Bóg mówi do nas także przez drugiego człowieka, szczególnie przez chorych, niepełnosprawnych, starszych, samotnych. To głos o miłosierdziu i o słabości, która domaga się miłosierdzia. Bóg mówi do nas przez ludzką słabość.

Usłyszane przez nas Słowo Boże domaga się od nas odpowiedzi, aby pełnić wolę Bożą. Należy pytać o wolę Bożą, o sposób jej wypełnienia, nie tylko „czy” pełnić, ale „jak”, z jakim nastawieniem, usposobieniem, z jaką mądrością. Bóg szybko odpowiada udzielając nam Ducha, abyśmy wiedzieli, co i jak mamy robić. Aby mieć pewność prawdziwości rozeznania woli Bożej trzeba pytać Kościoła, słuchać Kościoła, czy to na modlitwie, rekolekcjach, adoracji i w ciszy, jak też przez spowiednika, czy kierownika duchowego. Ważne jest abyśmy byli w stałym kontakcie z Bogiem, pokonując wewnętrzne trudności, aby pełniąc wolę Bożą czynić to z mądrością.


Rozważanie biblijne

21 marca – Wielki Poniedziałek

Drogocenny olejek

Jakże uroczy jest moment, gdy dom wypełnia się wonią olejku, a Maria jako pokorna służebnica jest ponownie u nóg swego Mistrza. Dla jednych jest to zapach śmiercionośny - na śmierć, dla drugich zapach ożywiający - na życie (2 Kor 2, 16). Dla tych, którzy uwierzyli, był to zapach zaiste ożywiający. Dla Judasza i arcykapłanów bez wątpienia - śmiercionośny. Stał się takim, ponieważ odrzucili Jezusa. A odrzucenie Go oznacza odrzucenie życia. Ten olejek na dzień Jego pogrzebu stanie się także dla nas ożywiający, gdy uwierzymy, że Chrystus jest naszym światłem i zbawieniem i zaprosimy Go do swego serca.