Ze strony diecezja.elk.pl
Dzieło Nieustannej Nowenny powstało z inicjatywy osób świeckich. Założycielka, śp. Danuta Bąk mówiła, że potrzeba takiej nieustannej modlitwy Kościołowi, diecezji i parafiom. "Jak kamień rzucony w wodę zatacza co raz większe kręgi, tak to dzieło rozrasta się w naszej diecezji." Podstawą nowenny jest modlitwa Koronką do Ducha Św. Grupa gotowa podjąć trud nieustannej modlitwy liczy czternaście osób, które przez cały rok modlą się w wybranej przez siebie intencji. Intencje każdy może zgłosić swoim koordynatorom, którzy zwracają się do opiekuna duchowego Nieustannej Nowenny. Intencje, które wyrażają naglącą potrzebę wypraszania konkretnych łask naszego Kościoła, przedkładane są Biskupowi, który zatwierdza je. Dlatego też członkowie nowenny mają świadomość uczestnictwa we wspólnocie, której powierzone są trudne sprawy Kościoła.
W sobotę Biskup Ełcki dokonał uroczystej inauguracji piątego roku działania Nieustannej Nowenny. W tą modlitwę włączyło się już ponad cztery tys. osób. Na mszę św. licznie przybyli wierni z całej diecezji. Bp Jerzy Mazur w homilii powiedział, że Pan Bóg posyła nam nie tylko Aniołów Stróżów, aby się nami opiekowali. Bóg posyła także Ducha Świętego, aby nas umacniał. Zachęcał zebranych, aby wsłuchiwali się w wezwania Ducha Świętego, by przyczyniali się do rozkwitu życia chrześcijańskiego w naszym Kościele. Biskup przypomniał także wezwania Sługi Bożego Jana Pawła II, który mówił: "Kościele Święty bądź Kościołem, który się modli". Nieustanna Nowenna jest ruchem modlitewnym. Wezwanie Pasterza, by Kościół ełcki, był Kościołem modlitwy ma już solidne fundamenty, które tworzy w szczególny sposób wspólnota Nieustannej Nowenny.
W homilii Pasterz przypomniał: "kiedy patrzymy na Jana Pawła II, jego życie i śmierć, widzimy, jak świętość jednego człowieka zmieniła świat. Zmieniajmy świat żyjąc zgodnie z wolą Bożą, stając się świętymi". Biskup wyraził słowa wdzięczności dla założycielki ruchu, śp. Danuty, która odpowiedziała na wezwanie Ducha Św. oraz ks. Włodzimierzowi Wielgatowi, który od początku wspierał duchowo i radą rozwój tego dzieła. Zachęcał wszystkich by nie ustawali w modlitwie, a za wzór stawiał Maryję. Na zakończenie Biskup przypomniał, że założycielka dzieła, często mawiała: "będzie dobrze". To słowa pełne nadziei. Życzył wiernym, by byli ludźmi nadziei.
Opiekun Duchowy, ks. Włodzimierz Wielgat, powiedział, że modlitwa musi być nieustanna, ponieważ zło działa nieustannie. Zachęcał zebranych by nie ustawali w rozpowszechnianiu tej formy modlitwy, bo jeszcze nie wszystkie parafie się włączyły. Podkreślał, że te dziewięciodniowe "dyżury" modlitewne są też dla każdego z nas czasem szczególnej łaski. Ks. Wielgat podziękował przybyłym kapłanom oraz uczestnikom dzieła, którzy przyjechali z odległych stron diecezji.