Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

20130921-Suwalki-05
20130921-Suwalki-16
20130921-Suwalki-18
20130921-Suwalki-21

W sobotę 21 września rozpoczęła się pielgrzymka Wizerunku Pani Jasnogórskiej po diecezji ełckiej. Uroczystość powitania Matki Bożej miała miejsce w Suwałkach na skrzyżowaniu ulic, gdzie bp Józef Szamocki, Biskup Pomocniczy diecezji toruński dokonał przekazania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej diecezji ełckiej. Znakiem przyjęcia, był pocałunek złożony przez bp. Jerzego Mazura oraz bp. Romualda Kamińskiego. W procesji wizerunek Najświętszej Panny, został przeniesiony na plac koncelebry przygotowany obok konkatedry pw. św. Aleksandra. Suwalczanie rozpoczęli modlitewny czas spotkania z Matką Bożą w diecezji ełckiej.

Mszy św. przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore. Życzył wiernym diecezji ełckiej, aby ten czas pielgrzymowania Jasnogórskiej Pani zaowocował w duchowe dary. Mszę św. koncelebrowało 36 biskupów z Polski i z zagranicy, oraz kilkuset kapłanów. Na uroczystości tłumnie zgromadzili się wierni z całej diecezji. Licznie zgromadziły się poczty sztandarowe oraz widoczne były transparenty Rodziny Radia Maryja, różnych stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Byli też obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Słowa duchowej łączności i dar modlitwy z okazji rozpoczynającej się peregrynacji, przesłał papież Franciszek, które odczytał bp Romuald Kamiński. „Prośmy Matkę Bożą, aby pomagała również nam nieść Chrystusa członkom naszych rodzin, bliskim, przyjaciołom, wszystkim” – pisał Papież. Jego Świętobliwość życzył, by spotkanie z Matką Bożą stało się okazją dla wszystkich do duchowej odnowy, źródłem wewnętrznej mocy, ukojeniem bólu i troski, okazją do pojednania w rodzinach i w sąsiedztwie oraz zbyło źródłem nadziei, miłości i pokoju.

Bp Jerzy Mazur zachęcał diecezjan do przyjęcia Matki Bożej w swoich parafiach, rodzinach, miejscach pracy. Mówił: „Maryjo, przypominaj nam, że kto wierzy, nigdy nie jest sam i pomóż, abyśmy odzyskali radość płynącą z wiary oraz entuzjazm dzielenia się nią.

W homilii, metropolita przemyski abp Józef Michalik mówił: „Stajemy dziś wspólnie z Jezusem i Matką Najświętszą na progu diecezji Ełckiej, rozpoczynając wielki program duszpasterskiego nawiedzenia Królowej Polski w każdej parafialnej rodzinie. Maryja przyjmuje zaproszenie i przyjdzie na duchowe gody parafialne. Przyniesie też duchowe dary: radości, pokoju, nadziei zbawienia, obudzenia sumień i otwarcia na ożywienie wiary oraz tęsknotę za oczyszczeniem domostwa naszych serc.

Arcybiskup przemyski podkreślał jak ważny jest czas peregrynacji. „To nawiedzenie jest po to, abyśmy wszyscy stali się mądrzejsi mądrością Bożą i abyśmy stali się lepsi dzięki przyjęciu Bożej mądrości. Czasy są nowe i nowe są dziś zadania czekające kapłanów i ludzi wierzących” – wyjaśniał.

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do sytuacji polskiej rodziny, która przeżywa dziś kryzys. Wyjaśniał: „Bez intensywnej modlitwy, bez życia sakramentalnego trudno jest przeżyć godziny próby. Dramat może okazać się nieodwracalny. Polska dzisiaj wymiera, bo zamiera wśród nas miłość do dziecka, do starszych, umiera miłość do sąsiada i Ojczyzny. Tylko 3% dzieci w Domach Dziecka – to sieroty, 80% dzieci mają oboje rodziców, 17% ma jednego z rodziców.

Abp Michalik apelował do zgromadzonych: „Otwórzmy oczy i serca i nie udawajmy, że nie widzimy ataków na Kościół i oziębłości wiary naszej i naszych dzieci. W Europie współczesnej trwa systematyczna walka z religią i z prawami natury. Parlament Europejski wszelkimi sposobami promuje małżeństwa między osobami jednej płci, eliminuje etykę opartą o tradycyjne wartości. Tym tendencjom nie będzie w stanie oprzeć się ani polski parlament, ani polski rząd. Wartości moralne i wiary uratować jest w stanie jedynie polska rodzina. Uratuje je, jeśli będzie Bogiem i modlitwą silna, jeśli stanie się rodziną na wzór tej z Nazaretu, gdzie jest Maryja i Józef, gdzie jest Jezus… Zła nie ubędzie od narzekania, zło trzeba dobrem zwyciężać.

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił też uwagę na duchową wartość i owoce peregrynacji – na przemianę, która dokonuje się w ludzkim sercu dzięki sile modlitwy. Jako przykład podał zdarzenie z własnej diecezji: „W jednej z parafii była rodzina, w której ojciec od 15 lat nie praktykował, nie korzystał z sakramentów. W czasie każdej wizyty kolędowej, ks. proboszcz starał się rozmawiać z nim, zachęcał, pukał do serca jak umiał. Trzeba zaznaczyć, że nie był to zły ojciec, po prostu zagubił się w swojej wierze. Kiedy nadszedł czas nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą, ks. proboszcz podjął ostateczną próbę: pojechał do domu owego człowieka i poprosił go, aby to on, jako przedstawiciel ojców parafii powitał Maryję. Mężczyzna był bardzo zadziwiony, zaczął protestować: „przecież ksiądz wie, że ja nie chodzę do kościoła. Nie byłem u spowiedzi nawet, kiedy moje dziecko szło do I Komunii Św. Co ludzie na to powiedzą?” To złe pytanie odpowiedział proboszcz – ważne co powie Matka Boża, a Ona się na pewno bardzo ucieszy i nie wątpię, że nie odmówisz tej prośbie. Mężczyzna zamyślił się i zapytał: - rozumiem, że powinienem pójść do spowiedzi? – Mam taką nadzieję – odpowiedział proboszcz. I stał się cud. Pełen przejęcia mężczyzna powitał Matkę Boża tekstem przez siebie ułożonym, w którym przeprosił Ją za lata nieobecności i obiecał, że zrobi wszystko, aby to się nie powtórzyło. Ludzie byli wzruszeni i zbudowani” – mówił abp Michalik.

Św. Jan od Krzyża powtarzał, że „człowiek otrzymuje od Boga tyle ile się od Niego spodziewa. A zatem miejmy odwagę spodziewać się wiele i modlić się o wiele spraw” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. głos zabierało wielu biskupów. Wśród nich szczególne wrażenie zrobił apel biskupa z Angoli (Afryka) – bp Estnislau Chindecasse, który prosił, aby za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej wypraszać powołania dla jego diecezjan. „Moja diecezja jest bardzo młoda, niedawno została ustanowiona, ale terytorialnie i językowo jest obszerna, bo zajmuje jedną trzecią terenu Polski. Mimo tak wielkiego obszaru mamy w diecezji 8 parafii, gdzie pracuje dwunastu kapłanów. Ponad 200 tyś ludzi z tego 80 tyś., to katolicy. I to wszystko może jeszcze bardziej wzrastać, jeśli będziemy mieli pomocników. Także módlcie się w intencji naszej diecezji, za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej, by spośród mojego Kościoła diecezjalnego rodziły się lokalne powołania, ale także, aby z Polski zostali posłani misjonarze do mojej diecezji.

Przed błogosławieństwem, z rąk ks. biskupów delegaci każdej parafii otrzymali symboliczne łódki, do których wierni podczas nawiedzenia wizerunku Matki Bożej w parafii będą mogli wrzucać modlitwy, prośby, podziękowania. Łódki wykonali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowych.

Peregrynacja wizerunku Matki Bożej potrwa w diecezji ełckiej do 7 czerwca 2014 roku. W najbliższe dni modlitewne spotkania z Matką Bożą będą miały parafie z dekanatów suwalskich. Uroczystość transmitowały Telewizja Trwam i Radio Maryja, a także relacjonowały TVP oraz media lokalne.

mr

Myśli wybrane

Gdyby moje serce od zarania nie wznosiło się ku Bogu, gdyby u progu życia świat się do mnie uśmiechnął, co stałoby się ze mną?...
św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Z galerii Nawiedzenia